Samorządy przyzwyczajone do bezzwrotnych środków finansowych pochodzących z Unii Europejskiej, powoli będą musiały znowu szukać innych form pozyskiwania pieniędzy. Od roku 2020 pomoc finansowa Unii dobiegnie końca, dlatego warto już dziś zastanowić się jakie są inne metody pozyskiwania środków na zobowiązania oraz inwestycje.
Jakie są możliwości pozyskania funduszy?
Nie tylko fundusze unijne mogą być bezzwrotne. Dany samorząd może ubiegać się o przyznanie środków z Funduszu Szwajcarskiego lub Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Istnieją również Polskie dotacje, których samorząd po spełnieniu odpowiednich wymagań, nie musi zwracać do Skarbu Państwa jak np. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy Dotacje Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W momencie gdy jednak możliwość pozyskania środków finansowych z bezzwrotnych funduszy zostanie wykorzystana, pozostaje jedynie alternatywa, która wiąże się z poniesieniem kosztów przez budżet. Samorządy w różnych regionach Polski coraz częściej decydują się na emisję obligacji. Jest to dobre rozwiązanie ze względu na korzystne oprocentowanie oraz nieskomplikowane procedury o które musi zadbać samorząd. Obligacje są zdecydowanie bardziej korzystne od kredytów na które samorząd musi ogłosić przetarg. Oprócz długiej procedury, samorząd jest zobowiązany do dokładnego określenia celu na jaki zostaną przeznaczone środki, a oprocentowanie jest bardzo podobne do obligacji. Samorządy mogą pożyczać pieniądze zarówno z Polskich źródeł (np. NFOŚiGW) jak i zagranicznych (np. Europejski Bank Inwestycyjny, Bank Światowy, Europejskie Bank Odbudowy i Rozwoju, Bank Rozwoju Rady Europy).
Zaangażowanie w zbilansowany budżet
Jest wiele możliwości pozyskania dodatkowych środków przez samorządy, bardzo dużo zależy od pomysłowości, pracowitości i zaangażowania urzędników w celu doboru najbardziej optymalnych rozwiązań dla budżetu.