Zakon Cysterski jest jednym z tych zakonów, które w dziejach Polski odegrały bardzo ważną rolę. Do dziś w czasie historycznej wycieczki po Dolnym Śląsku, regionie świętokrzyskim lub po Pomorzu możemy spotkać się z wieloma skarbami architektury sakralnej, które w ciekawy sposób przypominają nam o Cystersach. Co warto wiedzieć na temat tych cennym zabytków? Dlaczego miłośnicy sztuki i architektury tak chętnie poświęcają im swój czas?
Opactwa cysterskie mogą się pochwalić ciekawymi formami architektonicznymi. Pierwsze opactwa, na których później wzorowano się w całej Europie, powstawały na terenie Burgundii, na terenie której architektura romańska do dziś jest wyjątkowo dobrze reprezentowana. Gdy Cystersi pojawili się w Polsce (było to w połowie XII wieku), Zakon Cysterski przeżywał okres swej świetności. Znalazło to odbicie w klasztornej architekturze, na którą jednak istotny wpływ miała lokalna tradycja i kultura. Efekt? Opactwa cysterskie, które przetrwały do naszych czasów, zaskakują sporą różnorodnością, choć wznoszono je według podobnych schematów.
Bardzo piękne zabytki cysterskie przedstawiamy na https://halobielsko.pl.
Z ciekawymi formami sztuki romańskiej wciąż możemy się spotkać w takich miejscach, jak Jędrzejów, Wąchock oraz Koprzywnica. Opactwa, w których dominuje styl gotycki, pojawiają się głównie na terenie Pomorza. Tu na wyróżnienie zasługują opactwa w Gdańsku-Oliwie oraz w Pelplinie. To obiekty, które wciąż wzbudzają zachwyt wśród miłośników sztuki gotyckiej, warto im zatem poświęcić nieco więcej uwagi. Kto w czasie wycieczki Szlakiem Cystersów trafi na Dolny Śląsk, ten spotka się z licznymi pamiątkami po cystersach. W tutejszych opactwach dominuje już styl barokowy, z którym można się spotkać m. in. w Trzebnicy oraz w Henrykowie. Wszystkie te obiekty mogą zrobić ogromne wrażenie na zwiedzających, a wizyta na ich terenie będzie dla każdego z nas wyjątkowo ciekawym i pouczającym doświadczeniem.