Trening antystresowy "Pogromcy Stresu"

Instytut Rozwoju Regionalnego zaprasza samorządy, instytucje i przedstawicieli biznesu do zapoznania się z ofertą przeprowadzenia kompleksowego treningu zarządzania stresem dla pracowników "Pogromcy Stresu".

 

 

Stres jest zjawiskiem tak powszechnym, że bez jego istnienia świat stałby się zupełnie innym miejscem. Jak szacują badacze, każdego dnia ponad połowa Polaków poddana jest czynnikom wywołującym stres. Tempo życia, mnożące się i nakładające na siebie codzienne obowiązki, problemy finansowe, oczekiwania rodziny i pracodawców, kłopoty komunikacyjne, zmiany w otoczeniu, siedzący tryb życia, obniżona aktywność ruchowa... to tylko wierzchołek góry lodowej. Część czynników mimo, iż generują stres, należy postrzegać pozytywnie. Dzięki nim jesteśmy gotowi do działania i przystosowani do zmian środowiskowych. Z pozostałymi, chcąc zachować zdrowie, powinniśmy walczyć.

 

Chroniczny stres wywołuje niekorzystne zmiany zarówno w sferze psychicznej jak i fizycznej. Psychologowie łączą ze stresem stany depresyjne, reakcje lękowe, nerwice i choroby afektywne a także reakcje ucieczkowe czy agresywne.

 

Przewlekły stres ma ogromny udział w rozwijaniu się coraz powszechniejszych chorób cywilizacyjnych. Choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, nowotwory, choroby alergiczne, depresje, nerwice, u początku swojego rozwoju często mają właśnie stresory.

 

Wziąwszy pod uwagę stały dopływ czynników stresujących nie jest łatwo sobie z nimi poradzić. Niezbędne jest uruchomienie systemów adaptacyjnych organizmu. Na szczęście dzięki procesom poznawczym coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z zakłóceń równowagi w tym względzie i dąży do zniwelowania czynników stresowych.

 

Stres związany z pracą sam w sobie nie jest chorobą. Jest ludzką reakcją na wymagania stawiane przez pracę. Jednak gdy poziom odczuwanego stresu jest duży, stres utrzymuje się długo, nie są usuwane jego przyczyny oraz nie równoważy się jego negatywnego wpływu na zdrowie, może z biegiem czasu doprowadzić do różnego rodzaju chorób.

 

Długotrwały stres w miejscu pracy może prowadzić do wyczerpania fizycznego i psychicznego każdej osoby oraz odczuwania przez nią dolegliwości somatycznych. Gdy sytuacje takie powtarzają się wielokrotnie, mogą z upływem czasu doprowadzić do zmian w stanie zdrowia, takich jak:

- bólów mięśni karku, barków oraz okolicy krzyżowo-lędźwiowej kręgosłupa;

- owrzodzenia układu pokarmowego oraz bolesnych skurczów jelit;

- obniżenia odporności organizmu i związanych z nią chorób infekcyjnych;

- nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu, choroby wieńcowej, zawału mięśnia sercowego;

- depresji, nerwic;

- zwiększenia ryzyka zachorowania na chorobę nowotworową;

- innych (u osób aktywnych zawodowo obniżających napięcie wywołane przez stres przy pomocy alkoholu, tytoniu lub środków odurzających mogą występować dodatkowo schorzenia spowodowane nadużywaniem ww. substancji).

 

Osoby doświadczające stresu w miejscu pracy są wyczerpane fizycznie i psychicznie, odczuwają dolegliwości somatyczne lub zdrowotne. Z tych powodów mogą częściej:

- nie być w stanie pracować tak efektywnie i wydajnie jak wcześniej;

- popełniać niezamierzone pomyłki i błędy;

- być niechętne zmianom, nowościom w pracy;

- omijać przepisy, zasady bezpieczeństwa, polecenia przełożonych;

- korzystać ze zwolnień lekarskich, brać dni wolne;

- ulegać wypadkom przy pracy;

- tracić zainteresowanie pracą - „wypalać się”;

- w skrajnych wypadkach rezygnować i odchodzić z pracy.

 

W ten sposób chroniczny i nie zmniejszany stres w miejscu pracy może zwiększać koszty funkcjonowania oraz być przyczyną strat.  Podejmowane w pośpiechu błędne decyzje, spadek efektywności i wydajności w pracy, niezadowoleni klienci, koszty wypadków przy pracy, zastępstw nieobecnych pracowników, selekcji, naboru, szkolenia i przygotowania zawodowego nowych pracowników lub kierowników zatrudnianych na miejsce tych, którzy odeszli – to tylko przykłady kosztów, które mogą być spowodowane przez niepotrzebny stres w miejscu pracy.

Widząc potrzebę walki z negatywnymi skutkami stresu zarówno w pracy jak i życiu codziennym Instytut Rozwoju Regionalnego wraz z ekspertami z Media Group Consulting przesyłają Państwu ofertę przeprowadzenia innowacyjnego treningu radzenia sobie ze stresem dla pracowników.

 

Cel Treningu:
Celem treningu jest opanowanie skutecznych metod walki ze stresem. Meeting antystresowy składa się z trzech paneli:

1) Cześć wykładowa zawiera elementy informacji na temat stresu, jego genezy i technik rozpoznawania u siebie oraz w swoim otoczeniu.

2) Część warsztatowa, ma na celu w możliwie najbardziej komfortowych warunkach, praktyczną naukę treningu autogennego, skierowanego na rozpoznanie i eliminację stresu wpływającego negatywnie na zachowania w organizacji i życiu codziennym.

3) Trzecia część to projekcyjno-symulacyjne warsztaty kreowania scenariuszy antystresowych w warunkach praktycznych.

 

Co otrzyma uczestnik?

- Unikatowy system rozpoznawania stresu i badania jego poziomu;

- Wiedzę na temat skal stresu (eustresu i dystresu) oraz analizy i modelowania ich proporcji;

- Praktyczne umiejętności stosowania treningu autogennego Schultza oraz Relaksu progresywnego Jacobsona;

- Dostęp do autorskiej metody treningów autogennych dr Kowalskiego opartych na wizualizacjach i rebithringu;

- Certyfikat uczestnictwa indywidualnego;

-Możliwość certyfikacji organizacji delegującej pracowników na trening w zakresie Zarządzania Stresem w Organizacji.

 

Oferujemy dwa rodzaje treningów:

- Trening jednodniowy dla pracowników;

- Trening dwudniowy dla pracowników i kadry zarządzającej.

 

 

PROGRAM TRENINGÓW

 

TRENING JEDNODNIOWY

Czas trwania: 8 godzin lekcyjnych

Miejsce: Sala wskazana przez zamawiającego

Grupa: 15 – 20 pracowników

 

Program:

1) Zrozumieć stres

2) JA i Stres

3) Obszary pracy ze stresem

4) Sytuacje stresowe

5) Ja w sytuacji stresowej

6) Przygotowanie do sytuacji stresowych

7) StressTest

 

Koszt treningu (Zawiera: Trenera, materiały szkoleniowe, zaświadczenia dla uczestników o udziale w szkoleniu. Nie zawiera kosztów cateringu):

- Dla samorządów, z którymi IRR ma podpisaną umowę „abonamentową”: 2000,00 zł

- Dla pozostałych samorządów: 2500,00 zł

- Dla firm prywatnych: 3000,00 zł

Podane ceny są cenami brutto.

 


TRENING DWUDNIOWY

Czas trwania: 16 godzin lekcyjnych

Miejsce: Sala wskazana przez zamawiającego

Grupa: 15 – 20 pracowników oraz przedstawicieli kadry zarządzającej

 

Program poza elementami wymienionymi przy treningu jednodniowym zawiera:

1) Stres w organizacji

2) Ekonomia stresu

3) Metody walki ze stresem w organizacji

4) Opracowanie programów antystresowych

 

Koszt treningu (Zawiera: Trenera, materiały szkoleniowe, zaświadczenia dla uczestników o udziale w szkoleniu. Nie zawiera kosztów cateringu):

- Dla samorządów, z którymi IRR ma podpisaną umowę „abonamentową”: 3500,00 zł

- Dla pozostałych samorządów: 4000,00 zł

- Dla firm prywatnych: 4500,00 zł

Podane ceny są cenami brutto.

 

W przypadku pytań prosimy kontaktować się z pracownikami Instytutu Rozwoju Regionalnego tel. 91 42 11 535 lub e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


W razie zainteresowania ofertą prosimy pobrać umieszczony poniżej formularz i przesłać go do Instytutu Rozwoju Regionalnego:

e-mailem: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

pocztą tradycyjną: ul. Kaszubska 3/U4, 70-403 Szczecin

 

Do pobrania:

Formularz zlecenia usługi

Nasze Projekty

Projekt „Aktywizacja NEET w Powiecie Pyrzyckim”
Projekt „Aktywizacja NEET w Powiecie Pyrzyckim” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowanego w ramach POWER Priorytet I – Poddziałanie 1.2.2 „Wsparcie
Dojrzałe partnerstwo. Model współpracy kluczem do sukcesu we  współpracy gmin i organizacji pozarządowych w gminach wiejskich  Euroregionu Pomerania
informujemy, iż 1 listopada 2013 r. w Partnerstwie Instytutu Rozwoju Regionalnego wraz ze Stowarzyszeniem Gmin Polskich Euroregionu Pomerania rozpoczęliśmy realizację projektu „Dojrzałe partnerstwo. Model współpracy
PROJEKT „Dialog obywatelski Powiatu Drawskiego”
informujemy, iż 2 września 2013r w Partnerstwie Instytutu Rozwoju Regionalnego wraz z Powiatem Drawskim rozpoczęliśmy realizację projektu  „Dialog obywatelski Powiatu Drawskiego” w ramach Działania 5.4.2 Rozwój

Kontakt

e-mail: sekretariat@irr.szczecin.pl

fax: 91/4225473

tel: 91/4211535, 91/4211530